Historie židlí

Všechno se odehrálo už tak dávno, že se pro nás samotné sezení stalo nedílnou součástí každičkého dne a židle se pro nás stala archetypem.
Asi se nedopátráme úplně přesného období, kdy se židle prvně objevily, ale rozhodně stojí za zmínku oblast Malé Asie, kde ve své době staří Sumerové vymysleli takový tvar nábytku, který známe v současné době. Z této zmíněné doby se dochovaly reliéfy s výjevy sedících osob, a to zejména mužů. Dále se s nábytkem setkáváme v době starověkého Egypta, ze které se dochovalo křeslo krále Tutanchamona. Ze starověké Antiky je nám zajisté známo, že u jídla muži leželi na lehátkách, zatímco ženy a děti seděly. Jako jednu z průkopnic židlí můžeme uvést řeckou židli „klimos“.

V Evropě se dlouhou dobu sedělo na tvrdých lavicích nebo truhlicích, ale pak to přišlo. Židlím předcházela rozkládací křesílka se zkříženými nohami.

S příchodem renesance se židle dočkaly obohacení v podobě různých polštářků, potom dokonce i měkkého čalounění. A jak tak doba šla, tak v barokních dobách vznikala taková krása, jako je kanape, taburet, křeslo, atp.

V půlce 19. století za průmyslové revoluce vznikla firma Thonet  jejíž zakladatel Michael Thonet vymyslel židli z ohýbaného bukového dřeva. Jedná se o legendární a nejdéle vyráběný vzor na světě, a to o židli č. 14.

O vývoj židlí se také hodně zasloužila tzv. sedavá zaměstnání jako je například účetní. Díky nim byla velmi brzo vynalezena židle na kolečkách, která umožňovala rychlý přesun po pracovišti. A to se zalíbilo dalším profesím, jako jsou inženýři a designeři.

Dříve užitkové židle začínají střídat čím dál víc a víc propracované kancelářské židle i křesla, se kterými se zasnoubil výraz „ergonomie“. A to už jsme u nabídky dnešních kancelářských židlí a křesel, které nám jsou schopny poskytnout jak zdravé posezení, tak i příjemné chvíle pro relaxaci.

Vítejte na www.fajnzidle.cz

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení